Ceny produktów żywnościowych w Szwajcarii

ceny produktów zywnościowych w szwajcarii

Niestety trzeba przyznać, że jedzenie w Szwajcarii jest bardzo drogie, ale przy tym też bardzo dobre. Chociaż na pierwszy rzut oka, ceny żywności wydają się być bardzo wysokie, to i tak w porównaniu z polskimi realiami – życie w Szwajcarii (zarobki-wydatki) wychodzi in plus.

Praktycznie w każdym większym mieście znajdziemy supermarkety. Z tych tańszych i godnych polecenia są: Ottos Warenpost, Aldi, Lidl, Denner. Jak się okazuje, popularna w wielu krajach sieć sklepów Coop, w Szwajcarii jest jednym z droższych supermarketów.

Tak dla przykładu – w przeliczeniu na złotówki, ceny niektórych podstawowych produktów żywnościowych wyglądają następująco: chleb 9 pln za sztukę, masło 13 pln za 200 g, szynka 113 pln za kg, ser żółty 47 pln za kg (cena jeszcze niezbyt wygórowana, jak za jakość. W końcu to między innymi kraina serów ;), jajka 12 pln za 10 szt., ziemniaki 9 pln za kg, ryż 8,50 za 400 g, mleko 6 pln za litr, pomidory-ogórki w granicach 15-20 pln za kg. Bardzo drogie jest mięso. Filet z kurczaka potrafi kosztować 68 pln za kg, mięso mielone 62 pln za kg, ryby blisko 200 pln za kg.

Wśród Polaków mieszkających w Szwajcarii, bardzo popularne jest robienie większych zakupów w Austrii, czy Niemczech. Takie rozwiązanie, zwłaszcza preferują osoby, które mieszkają w niezbyt dalekiej odległości od granicy.

Dodaj komentarz

Your email will not be published. Name and Email fields are required.