Praca w Szwajcarii w sektorze rolnictwa zdecydowanie różni się od polskich realiów. A to wszystko za sprawą wykorzystywania w gospodarstwach nowoczesnych technologii. Wysoko rozwinięte rolnictwo, zmodernizowane technicznie gospodarstwa sprawiają, że praca jest dosyć lekka i przyjemna.
Rolnictwo w Szwajcarii skupia się głównie na hodowli bydła i krów mlecznych. Uzyskane mleko wykorzystywane jest głównie w przemyśle spożywczym. Jak powszechnie wiadomo Szwajcaria słynie między innymi z produkcji serów i przemysłu czekoladowego.
Oprócz wynagrodzenia pracodawca zazwyczaj zapewnia dodatkowo wyżywienie i zakwaterowanie. Jeśli chodzi o wymagania to przede wszystkim znajomość języka (w zależności od kantonu: języka niemieckiego, języka francuskiego, bądź języka włoskiego). Mile widziane jest doświadczenie i obeznanie ze sprzętem rolniczym. Prawo jazdy, umiejętność prowadzenia ciągnika to kolejne zalety potencjalnego pracownika. Szwajcarzy bardzo cenią sobie pracowitość, staranność i zapał do pracy. Oprócz zajmowania się zwierzętami, zwożenia siana itp. na pracowników bardzo często czeka także praca w serowarni.
Szwajcarską ciekawostką z dziedziny hodowli bydła są walki krów nazywane „Walkami Królowych”. Zawody organizowane są przez Szwajcarski Związek Hodowli Bydła Rasy Herens i swój początek wzięły w kantonie Valais, słynącej z hodowli tej niesamowitej rasy krów. W walce biorą udział krowy specjalnej rasy Herens, inaczej nazywanej Eringer. Jest to rasa cechująca się dużą walecznością i zadziornością. Bojowość krów tej rasy wzięła się z warunków w jakich są wypasane, ponieważ miejscem ich wypasu są ubogie pastwiska i krowy walczą między sobą o pozycję.