Szwajcaria należy do krajów, w których stopa bezrobocia jest na jednym z najniższych poziomów w Europie. A ofert pracy nie ma jak przysłowiowych „grzybów po deszczu”. Gdzie więc najlepiej szukać pracy w Szwajcarii? Z jakich źródeł korzystać, żeby skutecznie znaleźć pracę?
Najlepszym i najtrafniejszym sposobem poszukiwań pracy w Szwajcarii będą kontakty osobiste oraz agencje pośrednictwa pracy. Większość z oferowanych wolnych posad, nie jest publikowana ani w żadnych gazetach, ani w Internecie. Obsadzanie wolnych stanowisk najczęściej odbywa się poprzez rekrutację wewnętrzną, bądź też oferowanie pracy osobom, które zwróciły się do danego przedsiębiorstwa ze swoją kandydaturą osobiście. Tak więc kontakty są bardzo cennym źródłem informacji na rynku pracy. W niektórych branżach takich jak np. hotelarstwo, czy budownictwo informacje na temat wolnych stanowisk pracy są przekazywane tak zwaną pocztą pantoflową.
Warto też przeglądać strony internetowe poszczególnych przedsiębiorstw, na których również często są zamieszczane oferty pracy. Adresy większości firm szwajcarskich znajdziecie na stronach organizacji zrzeszających poszczególne branże. Np. Economie Suisse – organizacja przedsiębiorstw szwajcarskich, SGCI – organizacja przemysłu chemicznego i farmaceutycznego.
Przebywając w Szwajcarii możemy także skorzystać z Publicznej Służby Zatrudnienia, zgłaszając się do Regionalnego Pośrednictwa Pracy, bądź też skorzystać z usług sieci EURES, która zajmuje się europejskim rynkiem pracy oraz wspiera mobilność pracowników w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Prasa, choć nie jest największym źródłem ofert pracy, także może okazać się pomocna. Niektóre z najbardziej popularnych gazet, w dodatkach których znajdują się informacje z ofertami pracy to: Le Temps, 24 Heures, Basler Zeitung, Berner Zeitung, Tages-Anzeiger.